Άνετη νίκη για την ΑΕΚ στην πρεμιέρα, 3–0 τον Ιωνικό. (ΒΙΝΤΕΟ-ΦΩΤΟ)

Ούσα καταιγιστική και με τη μεσοεπιθετική της γραμμή σε εξαιρετική μέρα, η «Ένωση» πέτυχε ευρεία επικράτηση έναντι της ομάδας του Δημήτρη Σπανού στην πρεμιέρα του ελληνικού πρωταθλήματος.

Ιδανική αρχή στην αναμέτρηση για την ομάδα του Βλάνταν Μιλόγεβιτς, η οποία προηγήθηκε στο 7΄ χάρη σε τέρμα του Νταμιέν Λε Ταλέκ· το οποίο, προήλθε από στατική φάση με εκτελεστή τον Πέτρο Μάνταλο.

Ακολούθησαν δύο μεγάλες φάσεις από πλευράς φιλοξενούμενων με τους Λενίς (9΄) & Τουράμ (17΄) δίχως να πετύχουν το γκολ της ισοφάρισης· σκληρά μαρκαρίσματα και εκνευρισμός επικράτησαν στη συνέχεια, με αποτέλεσμα τόσο την αποβολή του Ρομαό με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 33΄ εξαιτίας αντικανονικού μαρκαρίσματος στον Άμραμπατ, όσο και τις έντονες διαμαρτυρίες στον πάγκο του Ιωνικού επτά λεπτά αργότερα.

Ο ρυθμός του πρώτου ημιχρόνου ήταν αρκετά αργός, με τους γηπεδούχους να έχουν την κατοχή (73%–27%) και να δημιουργούν ακόμη τρεις ευκαιρίες εκτός από εκείνη του γκολ με τον Άμραμπατ & τον σκόρερ Λε Ταλέκ.

Οι δύο αλλαγές των «κιτρινόμαυρων» έφεραν περισσότερη κινητικότητα έξω από την περιοχή του Χουτεσιώτη· στο 58΄ ο νεοεισελθών Στίβεν Τσούμπερ (αντί του Μουαμέρ Τάνκοβιτς) επιχείρησε ένα σουτ, με το επίσης νέο πρόσωπο στο ματς, τον Νταμιάν Σιμάνσκι (πέρασε στη θέση του Κώστα Γαλανόπουλου) να προσπαθεί για την προβολή, χωρίς επιτυχία.

Στο 61΄ η ΑΕΚ κέρδισε πέναλτι μετά τη ντρίμπλα του Σέρχιο Αραούχο και την ανατροπή του από τον Μύγα που είδε την κίτρινη κάρτα, με τον Άμραμπατ να σκοράρει από την άσπρη βούλα & να διαμορφώνει το 2–0.

Στα επόμενα πέντε λεπτά, η ΑΕΚ ήταν καταιγιστική· δύο χαμένες ευκαιρίες με τον συνδυασμό των Μισελέν & Τσούμπερ να μην καταλήγει στην εστία καθώς ο Ελβετός δε βρήκε τη μπάλα στη σέντρα του Γάλλου & το πλασέ του Αραούχο να πηγαίνει κόρνερ από την απόκρουση του Χουτεσιώτη. Ύστερα από έξυπνη εκτέλεση, ο Τσούμπερ επωφελήθηκε από τις κόντρες και με όμορφο σουτ εντός περιοχής έγραψε το 3–0 στο 66΄.

Οι γηπεδούχοι εξακολούθησαν να απειλούν την εστία, παρά το γεγονός ότι η νίκη είναι εξασφαλισμένη· στο 84΄ ο Χουτεσιώτης είχε απάντηση στο σουτ του Σιμάνσκι & στην εξέλιξη της φάσης ο Λιβάι Γκαρσία με νέα προσπάθεια σημάδεψε το δεξί δοκάρι του τερματοφύλακα του Ιωνικού, στις τελευταίες αξιόλογες απόπειρες του παιχνιδιού.

Διαιτητές: Τζοβάρας (Φθιώτιδας), Νικολακάκης (Λασιθίου), Σινιοράκης (Χανίων) & VAR Μανούχος (Αργολίδας).

Κίτρινες κάρτες: Βράνιες 16΄, Μάνταλος 55΄ – Ρομαό 25΄ & 33΄ (κόκκινη), Τσιγκρίνσκι 51΄, Μύγας (61΄)

ΑΕΚ (Βλάνταν Μιλόγεβιτς): Στάνκοβιτς, Μισελέν, Βράνιες, Τζαβέλλας, Χατζισαφί, Λε Ταλέκ, Γαλανόπουλος (Σιμάνσκι, 46΄), Μάνταλος (Γέφτσιτς, 68΄), Άμραμπατ (Γκαρσία, 68΄), Τάνκοβιτς (Τσούμπερ, 46΄), Αραούχο (Ανσαριφάρντ, 76΄).

Ιωνικός (Δημήτρης Σπανός): Χουτεσιώτης, Γκοτσούλιας, Άοσμαν (Κιάκος, 68΄), Καμπράλ (Ματσούκας, 80΄), Βαλεριάνος, Τσιγκρίσνκι, Μύγας, Σάντσες, Ρομαό, Τουράμ (Μάναλης, 80΄), Λένις (Ντάλσιο, 68΄).