Ανατροπή και επιστροφή στις νίκες

Παρόλο που ο Ιωνικός ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε, οι “κίτρινοι” έδειξαν χαρακτήρα και έκαναν ολική ανατροπή (2-1), παίρνοντας ένα πολύ σημαντικό τρίποντο για τη συνέχεια.

Ο Άρης της ανατροπής, γύρισε το εις βάρος του σκορ σε 2-1 και επέστρεψε στις νίκες, μετά και την εντός έδρας ήττα από την ΑΕΚ με 2-0. Έτσι, οι “θεσσαλονικείς” βρίσκονται στην 5η θέση της βαθμολογίας, με 13 βαθμούς.

Ο αγώνας:

O Άρης ξεκίνησε πιο δυνατά το παιχνίδι, προσπαθώντας να βρει χώρους να διασπάσει την άμυνα του Ιωνικού. Η πρώτη καλή ευκαιρία ήταν για τους “γηπεδούχους”, με τον Καμάτσο, του οποίου το σουτ πέρασε δίπλα από το δοκάρι του Χουτεσιώτη. Οι “κίτρινοι” στη συνέχεια είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, χωρίς όμως να απειλήσουν σοβαρά τα αντίπαλα δίχτυα. Οι “φιλοξενούμενοι” από την άλλη προσπάθησαν να κρατήσουν ρυθμό, διατηρώντας παθητικό ρόλο. Στο 20ο λεπτό, οι “γηπεδούχοι” έχασαν τεράστια ευκαιρία να βρεθούν μπροστά στο σκορ, με τον Πάλμα να κάνει το σουτ και τη μπάλα να σταματά στο δοκάρι του πορτιέρε των Νικαιωτών.

Λίγα λεπτά αργότερα, οι “κίτρινοι” βρήκαν δίχτυα με τον Καμάτσο, όμως η φάση εξετάστηκε από το VAR, με το τέρμα να ακυρώνεται ως οφσάιτν, καθώς ο Οντουμπάτζο ήταν εκτεθειμένος. Λίγο πριν την εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου, οι “φιλοξενούμενοι” άνοιξαν το σκορ. Ο Άοσμαν συνεργάστηκε άψογα με τον Λοβέρα, ο τελευταίος έκανε το σουτ, ο Κουέστα απέκρουσε όμως ο Μάντζης πήρε το ριμπάουντ και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, βάζοντας την ομάδα του σε θέση οδηγού. Οι Νικαιώτες συνέχισαν να πιέζουν, προσπαθώντας να διπλασιάσουν τα τέρματα της ομάδας τους, χωρίς όμως αποτέλεσμα.

Στο δεύτερο μέρος, ο Ιωνικός δεν έκοψε ρυθμό και προσπάθησε να απειλήσει από τα πρώτα λεπτά. Στο 48′ ο Άοσμαν βρέθηκε σε θέση βολής, όμως η μπάλα από το σουτ του κατέληξε στην αγκαλιά του Κουέστα. Στο 55ο λεπτό ήρθε και η πρώτη μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη. Ο Λουίς Πάλμα βγήκε τετ-α-τετ με τον Χουτεσιώτη και πλάσαρε, όμως το τελείωμά του δεν ήταν καλό. Στο 62ο λεπτό, ο Άρης έφερε το παιχνίδι στα ίσα, με τον Ζερβινιό να σκοράρει το πρώτο του τέρμα με τη φανέλα των “κιτρίνων”. Ο Πάλμα τροφοδότησε τον Μαζικού, με τον τελευταίο να βρίσκει όμορφα τον Γάλλο σούταρε για να γράψει το 1-1.

Ο Άρης έκανε ολική ανατροπή στο 74′ με τον Γκρέι. Ο Μαζικού σούταρε, η μπάλα βρήκε τον Γκρέι, με τον ΤζαμαΪκανό να σκοράρει από κοντά για το 2-1 υπέρ της ομάδας του, γυρνώντας το παιχνίδι τούμπα. Ο Ιωνικός ανέβασε στροφές μετά το δεύτερο γκολ που δέχθηκε, προσπαθώντας να βρει το τέρμα της ισοφάρισης, χωρίς όμως αποτέλεσμα, παραμένοντας χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα.

Γκολ: 63′ Ζερβινιό, 74′ Γκρέι / 42′ Μάντζης

Κίτρινες: 66′ Φαμπιάνο / 45′ Σάκιτς, 45+2 Άοσμαν

Άρης: Κουέστα, Οντουμπάτζο, Φαμπιάνο, Ενκουλού, Μαζικού, Νταμπό(56′ Ματέο Γκαρσία), Ετέμπο, Καμάτσο, Πάλμα(67′ Γκρέι), Μαντσίνι(42′ Μανού Γκαρσία), Ζερβινιό(67′ Ιτούρμπε)

Ιωνικός: Χουτεσιώτης, Αντούνιες, Φατιγκά, Άοσμαν(77′ Μεντόσα), Μάντζης, Ελευθεριάδης, Μύγας, Λοβέρα(46′ Σεμπά), Κάνιας( 53′ Τσίμπσαχ, (77′ Μασά)), Ρομαό, Σάκιτς(77′ Μίλο)