Ανατροπή και δεύτερη θέση για τον Βόλο

Τι κι αν έμεινε πίσω στο σκορ, η ομάδα της Μαγνησίας αντέδρασε άμεσα και κατάφερε μέσα σε πέντε λεπτά να ολοκληρώσει την απόλυτη ανατροπή, επικρατώντας 2-1 του Λεβαδειακού.

Ο Βόλος έκανε άλλη μια ανατροπή, επικράτησε 2-1 του Λεβαδειακού εντός έδρας και σκαρφάλωσε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας. Από την άλλη ο Λεβαδειακός, δεν κατάφερε να διατηρήσει τον υπέρ του προβάδισμα, γνωρίζοντας άλλη μία ήττα στο πρωτάθλημα, παραμένοντας στη ζώνη του υποβιβασμού και την 13η θέση.

Ο αγώνας:

Οι δύο ομάδες μπήκαν πολύ δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, δημιουργώντας ευκαιρίες από νωρίς. Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία ανήκε στον Βόλο, με τον Οζέγκοβιτς ο οποίος δοκίμασε ένα σουτ μέσα από την περιοχή, όμως η μπάλα βρήκε σε αμυνόμενο με τον Μάρκοβιτς να μπλοκάρει εύκολα. Ο Λεβαδειακός απάντησε άμεσα με τον Μουτίνιο, ο οποίος δοκίμασε ένα σουτ μέσα από την περιοχή, όμως η μπάλα πέρασε άουτ. Ο ρυθμός στα πρώτα λεπτά ήταν γρήγορος, χωρίς να ανησυχήσουν την αντίπαλη εστία.

Οι “γηπεδούχοι” στο 24ο λεπτό έφτασαν κοντά στο γκολ, ο Ντέλετιτς προσπάθησε να “βρει” τον Οζέγκοβιτς, όμως κόπηκε από τον Λιάγκα. Οι “φιλοξενούμενοι” αντέδρασαν, με το σουτ του Βράκα, όμως ο Κλέιμαν, απέκρουσε εύκολα, κρατώντας ανέπαφη την εστία του, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια “κολλημένες” στο μηδέν.

Το δεύτερο μέρος, ξεκίνησε ιδανικά για τους Βιωτούς, οι οποίοι βρήκαν γκολ από το 53ο λεπτό μετά από απευθείας εκτέλεση φάουλ, του Μουτίνιο, που έβαλε την ομάδα του σε θέση οδηγού. Ο Βόλος όμως απάντησε άμεσα, με τον Τσοκάνη να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα μετά από διπλή προσπάθεια, φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσα. Μέσα σε πέντε λεπτά, η ομάδα της Μαγνησίας έκανε την απόλυτη ανατροπή. Ο Μεσκίδα βρήκε όμορφα τον Ντέλετις, ο οποίος με γυριστό σουτ έφερε το παιχνίδι τούμπα.

Στα επόμενα λεπτά, ο Λεβαδειακός έψαξε το τέρμα της ισοφάρισης, φτάνοντας πολύ κοντά στο 2-2, με το σουτ του Μεχία που μπλόκαρε ο Κλέιμαν. Λίγο πριν την εκπνοή του ματς, ο Βόλος έφτασε κοντά και σε τρίτο τέρμα, μετά την ατομική ενέργεια του Κούτσια, που κουβάλησε τη μπάλα μέχρι την περιοχή, όμως το σουτ του πέρασε ελάχιστα άουτ.

Γκολ: 62′ Τσοκάνης, 67′ Ντέλετις / 53′ Μουτίνιο

Κίτρινες: 28′ Φερνάντες, 52′ Εσκοβάλ / 90+4 Νόκερτ

Βόλος(Kώστας Μπράτσος): Κλέιμαν, Άλχο, Λούνα, Σιέλης, Εσκοβάλ, Τσοκάνης, Μπαριέντο, Μεσκίδα(69′ Νόκερτ), Φερνάντες, Ντέλετιτς(83′ Ματίγια), Οζέγκοβιτς(76′ Κούτσιας).

Λεβαδειακός(Γιάσμινκο Βέλιτς): Μάρκοβιτς, Τσάπρας, Βινίσιους, Λιάγκας, Παναγιώτου(73′ Λούα-Λούα), Τορό(74′ Χαμόντ), Μεχία, Νίκας, Βρακάς (46′ Μπαχανάκ), Μουτίνιο, Δούμτσιος(61′ Τσιριγώτης).