Αμάν αμάν…ηττημένος Αταμάν

Ολυμπιακός από άλλο πλανήτη στην Ρόδο, όπου ισοπέδωσε τον αιώνιο αντίπαλο κατακτώντας το ελληνικό Super Cup με τελικό σκορ 75-51.

Δεν ξεκίνησε καλά η σεζόν για τον Τούρκο προπονητή που είδε την ομάδα του αβοήθητη, έρμαιο της αρμάδας του Μπαρτζώκα που έκανε ό,τι ήθελε μέσα στο γήπεδο και έφτασε ένα βήμα από το να σπάσει το ρεκόρ των 35 πόντων.

Ο Ολυμπιακός ήταν ασταμάτητος στο κλειστό “Καλλιθέα” της Ρόδου και κατέκτησε με χαρακτηριστική άνεση τον πρώτο τίτλο της σεζόν. Το “τριφύλλι” έπαιξε ίσως το χειρότερο ημίχρονο της ιστορίας του, έχοντας μόλις 11 πόντους και τρία εύστοχα σουτ εντός πεδιάς. Κορυφαίος της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης με 20 πόντους (6/7 τρίποντα), 2 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.

Ο αγώνας

Το σκορ άνοιξε με ένα εύστοχο τρίποντο του Κάναν. Στο πρώτο τρίλεπτο ο Ολυμπιακός προηγούταν με 5-4, ενώ οι μάχες… έδιναν και έπαιρναν. Ο Μιλουτίνοφ έφτασε γρήγορα τους έξι πόντους και οδήγησε την ομάδα του στο +5 (9-4, 5′). Ο ρυθμός ήταν ιδιαίτερα χαμηλός, με τους παίκτες του Μπαρτζώκα να είναι στο +10 (14-4), μετά από οκτώ λεπτά. Το δεκάλεπτα έληξε στο 16-4, με την εικόνα του ματς να θυμίζει… κάτι από πέρυσι.

Οι “ερυθρόλευκοι” συνέχισαν με το πόδι… πατημένο στο γκάζι, ξεκινώντας με 7-0 (23-4, 12′) τη δεύτερη περίοδο. Ο Παναθηναϊκός ήταν αποκαρδιωτικός στην επίθεση, έχοντας κολλήσει στους τέσσερις πόντους μετά από 16.5 λεπτά (32-4). Ο Λαρεντζάκης πυροβολούσε πίσω από τα 6.75μ. και οδηγούσε την ομάδα του σε ένα θρίαμβο. Στα 2’55” πριν το ημίχρονο, ο Σλούκας… ξεκόλλησε τους “πράσινους” με τρεις εύστοχες βολές (32-7). Ο Αντετοκούνμπο έβαλε το πρώτο καλάθι του “τριφυλλιού” μετά από 17 λεπτά, μειώνοντας σε 32-9 στα 19′. Οι τρεμπλούχοι Ελλάδας πήγαν στα αποδυτήρια στο +26 (37-11).

Ο ρυθμός ήταν σαφέστατα υψηλότερος στο δεύτερο ημίχρονο, με το σκορ να… ανεβαίνει με μεγάλη ευκολία. ΕρνανγκόμεθΣλούκας και Λεσόρ βρήκαν καλάθια για τους “πράσινους”, ωστόσο ο Ολυμπιακός δεν είχε καμία διάθεση να δώσει δικαιώματα. Ο Κάναν πρωταγωνίστησε στην “κόκκινη” επίθεση, με τη διαφορά να μένει σχετικά σταθερή μετά από ένα πεντάλεπτο (47-22, 25′). Η φροντ λάιν του Παναθηναϊκού έφερε κάποιους πόντους, όμως η απόσταση των “αιωνίων” παρέμενε σε πολύ υψηλά επίπεδα (52-31, 29′). Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με τον φωτεινό πίνακα να γράφει 56-34.

Οι παίκτες του Μπαρτζώκα έδειξαν διάθεση να σπάσουν την… 35άρα. Μάλιστα, έφτασαν δύο φορές στο +30 (64-34, 67-37). Δύο καλάθια του Γκραντ, ο οποίος πήρε αρκετές πρωτοβουλίες, κατέβασαν τη διαφορά (67-40, 35′). Οι παίκτες του Αταμάν έκαναν σερί 11-0 για να μειώσουν σε 67-48, τρία λεπτά πριν το φινάλε. Βέβαια ήταν πλέον πολύ αργά για να αλλάξει οτιδήποτε, με τον Ολυμπιακό να κατακτά πολύ εύκολα τη νίκη (75-51) και τον πρώτο τίτλο της σεζόν. Οι “ερυθρόλευκοι” είναι για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά υπερπρωταθλητές Ελλάδας.

Τα δεκάλεπτα: 16-4, 37-11, 56-34, 75-51