Αλμωπός Αριδαίας – Πανσερραϊκός 1-0: «Χρυσή» αλλαγή o Γιάννης Γκέσιος.

Mε μεγάλο πρωταγωνιστή τον Γιάννη Γκέσιο ο Αλμωπός Αριδαίας επικράτησε εντός έδρας του Πανσερραϊκού με 1-0 στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της Football League. Ο Έλληνας επιθετικός που πέρασε στο 71ο λεπτό στο παιχνίδι σκόραρε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων και έδωσε την πολύτιμη νίκη στην ομάδα του.

Ο Αλμωπός Αριδαίας με αυτό το τρίποντο επέστρεψε μετά από δυο ισοπαλίες και δυο ήττες στις νίκες και έφτασε τους 17 βαθμούς ενώ η ομάδα των Σερρών γνώρισε την τρίτη σερί ήττα της στο πρωτάθλημα μετά από αυτές κόντρα σε Ολυμπιακό Βόλου και Βέροια.

Ο Αλμωπός Αριδαίας μπήκε καλύτερα στο ματς και απείλησε στου 21ο λεπτό με σουτ του Έππα για να χάσει μια ακόμα καλή ευκαιρία η ομάδα με τον Μεντή στο 33΄.

Στο 66΄ο Μεντής σέντραρε στην περιοχή του Καβουσάκη ο Μάνιος πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα κατέληξε λίγο δίπλο από το αριστερό δοκάρι.

Στο 80ο λεπτό ο Πανσερραϊκός έχασε τεράστια ευκαιρία όταν ο Μέσσι βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση ανενόχλητος αλλά αστόχησε ψηλά άουτ. Τελικά η λύτρωση ήρθε για τον Αλμωπό στο 90+1΄ όταν ο Γκέσιος μετά από πάσα του Αμαραντίδη σκόραρε και έδωσε τη νίκη στην ομάδα του.

Αλμωπός Αριδαίας (Τυριακίδης): Μένιος, Βενέτης, Κουρούπης, Μάνιος (71′ Γκέσιος), Λόμπα, Μεντής (83′ Κιουλτζόπουλος), Έππας, Ασλαμπάλογλου (71′ Γκαλιέγκος), Κολτσίδας, Πέττας (83′ Αμαραντίδης), Χαντζάρας (60′ Λουσέρο).

Πανσερραϊκός (Γκιόκας): Καβουσάκης, Καλί (76′ Γιανναράκης), Κουτσίδης, Ζέρης, Πίντο, Μαρκιόνι, Λουφάκης (62′ Μασκανάκης), Μέσι, Τσιμίκας, Ολαϊτάν (76′ Θεοδωρίδης), Γκούρτσας.