Ακράτητος-ΑΕ Μοσχάτου 2-1: Ο Μάκρας τον κράτησε ζωντανό (vid)!

Νίκη μεγάλης βαθμολογικής σημασίας πέτυχε ο Ακράτητος, ο οποίος επικράτησε του Μοσχάτου με 2-1, σ’ένα παιχνίδι όπου ο αγωνιστικός χώρος ήταν κάκιστος.

Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Μάκρας, με τον ποδοσφαιριστή του Ακράτητου να πετυχαίνει και τα 2 γκολ της ομάδας του.

Με τη νίκη αυτή, ο Ακράτητος βρίσκεται 6 βαθμούς από τη ζώνη της παραμονής, βρισκόμενος αυτή τη στιγμή στην 11η θέση με 15 βαθμούς.

Από την άλλη πλευρά, το Μοσχάτο βρίσκεται σε πολύ κακό αγωνιστικό φεγγάρι, κάτι το οποίο σημαίνει πως η μάχη της ανόδου χάνεται αισθητά.Είναι στην  θέση με 25 βαθμούς, ενώ στα 5 τελευταία παιχνίδια έχει 1 νίκη, 1 ισοπαλία και 3 ήττες, οι οποίες είναι συνεχόμενες.

Το παιχνίδι

Το Μοσχάτο κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ στο 14ο λεπτό.

Μετά από κλέψιμο στο χώρο του κέντρου, ο Πασαλίδης πάτησε περιοχή και με δυνατό σουτ έβαλε την ομάδα του μπροστά.

Ο Ακράτητος όμως βρήκε απάντηση και μάλιστα 2 φορές.

Πρώτα στο 22ο λεπτό, όπου σε μία φάση διαρκείας. ο Μάρκας έστειλε σε ανυπεράσπιστη εστία, τη μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά, μιας και ο Γιώρας δεν πρόλαβε να σηκωθεί εγκαίρως μετά το σουτ που απέκρουσε.

Το γκολ της νίκης ήρθε στο 35ο λεπτό με τον ίδιο ποδοσφαιριστή, ο οποίος έστειλε ξανά με κεφαλιά τη μπάλα στα δίχτυα.

Από εκείνο το σημείο και πέρα, και οι δύο ομάδες είχαν μεγάλες ευκαιρίες, με το Μοσχάτο να έχει δοκάρι στο δεύτερο ημίχρονο και τον Ακράτητο να χάνει δύο ανεπανάληπτα τετ-α-τετ, ώστε να τελειώσει την υπόθεση νίκη.

Καμία όμως από αυτές τις ευκαιρίες δεν κατέληξαν στα δίχτυα, με το τελικό σκορ να μένει ως είχε.

Ακράτητος (Παναγιώτης Κωνσταντινίδης): Καλαματιανός, Καραγιάννης, Διονέλλης, Ρόππας, Σταυρόπουλος Δ., Σταυρόπουλος Ν. (61′ Βλάχος), Κοντιζάς, Καριατλής, Μάκρας (76′ Πρίντεζης), Φιλιμέγκας (69′ Τσεπελέ), Νταφόπουλος (86′ Κουτρούλης).

ΑΕ Μοσχάτου (Βασίλης Σπάθας) Γιώρας, Σταύρου, Μανιδάκης, Μπέρτζος, Φιαμέγκος, Βινίσιους, Νιζάμης, Κατίδης (77′ Κορνελάτος) Ευθυμίαδης (71′ Φαναρίτης), Πασαλίδης, Μπιλίμπασι.

Πηγή Φωτογραφίας: stoplekto.gr