Ακάθεκτη η Σεβίλλη, υπέταξε και την Ατλέτικο Μαδρίτης κερδίζοντας με 2-1 στην Ανδαλουσία.

Με πρωταγωνιστή και πάλι τον Λούκας Οκάμπος, ο οποίος πέτυχε το νικητήριο τέρμα στο 88ο λεπτό, η Σεβίλλη πήρε τεράστια νίκη επί της Ατλέτικο Μαδρίτης με 2-1 στη ματσάρα του «Σάντσεθ Πιθκουάν».

Τρίτη συνεχόμενη νίκη για τους γηπεδούχους, τρίτη διαδοχική ήττα για τους φιλοξενούμενους στη Λα Λίγκα, σε αυτή τη 18η αγωνιστική.

Η Σεβίλλη προηγήθηκε στο 7’ με τον Ράκιτιτς, ενώ η ισοφάριση ήλθε στο 33’ ύστερα από κεφαλιά του Φελίπε σε κόρνερ του Λεμάρ από τα δεξιά.

Ωστόσο, όλα κρίθηκαν στο φινάλε. Στο 88ο λεπτό και έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Ράκιτιτς από τα δεξιά και κεφαλιά που σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι, η μπάλα στρώθηκε στο δρόμο του Οκάμπος που με δυνατό σουτ νίκησε τον Όμπλακ και «έγραψε» το 2-1 για την ομάδα του Λοπετέγκι μέσα σε αποθέωση.