Άγιοι Ανάργυροι-Άρης Πετρούπολης 1-1: Πρώτη απώλεια για την ”Ένωση”

Τους πρώτους βαθμούς άφησαν οι Άγιοι Ανάργυροι οι οποίοι ήρθαν ισόπαλοι απέναντι στον Άρη Πετρούπολης με 1-1 για την 4η αγωνιστική του 3ου ομίλου της πρώτης κατηγορίας Αθηνών. Το παιχνίδι είχε αρκετές φάσεις και από τις δύο πλευρές με τα γκολ του αγώνα να σημειώνονται στο δεύτερο ημίχρονο.

Το παιχνίδι

Στο πρώτο μισό του αγώνα, οι γηπεδούχοι είχαν την πρώτη καλή στιγμή με τον Παλαιολόγο να αποκρούει το σουτ του Καραχάλιου στο 12′.

Ο Άρης απάντησε στην ευκαιρία του Καραχάλιου πρώτα με πλασέ του Καραδήμα στο 26ο λεπτό και έπειτα με τριπλή ευκαιρία 2 λεπτά αργότερα με πρωταγωνιστές τους Χριστούλη, Νησαριώτη και Σαγανά.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, οι προσπάθειες του Άρη απέδωσαν καρπούς. Ο Νησαριώτης εκμεταλλεύτηκε το λάθος του τερματοφύλακα Χανιώτη και με προβολή έκανε το 0-1.

Το προβάδισμα των φιλοξενούμενων όμως κράτησε για λίγο, καθώς οι Άγιοι Ανάργυροι έκαναν το 1-1 με κεφαλιά του Νικολάου στο 57ο λεπτό μετά από σέντρα του Κατσίβελα.

Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι ευκαιρίες διαδέχονταν η μία την άλλη και από τις δύο ομάδες, αλλά οι τερματοφύλακες Χανιώτης και Παλαιολόγος απέτρεπαν τα γκολ, με αποτέλεσμα να παραμείνει το τελικό 1-1.

Με αυτήν την ισοπαλία οι Άγιοι Ανάργυροι φτάνουν τους 10 βαθμούς, όσους έχει και η Δόξα Βύρωνος, ενώ ο Άρης έφτασε τους 7. Στην πρώτη θέση βρίσκονται οι Τράχωνες με 12, τους οποίους αντιμετωπίζει εκτός έδρας η ομάδα του Δημήτρη Καλύκα.

Άγιοι Ανάργυροι (Δημήτρης Καλύκας): Χανιώτης, Κατσίβελας, Νυφαδόπουλκος, Κατσάρας, Πιπίνης (58′ λ.τ. Σταύρου), Γενίδογαν, Οικονόμου (46′ Κρητικός), Θεοδωράκης, Καραχάλιος (75′ Λάλα), Κλωνάρης, Νικολάου (85′ Κούμπρια).

Άρης Πετρούπολης (Θοδωρής Τρανός): Παλαιολόγος, Λάπα, Κορώνης (70′ Θανόπουλος), Δάρρας, αχμέτ, Βελλιανίτης, Καραδήμας (59′ Κουτρούλης), Χριστούλης (80′ Πουρσανίδης), Νησαριώτης, Τρακόσης, Σαγανάς (80′ Σταυρόπουλος).