Αυξημένα ντεσιμπέλ στο επεισοδιακό ματς μεταξύ Ικονίου και Νίκαιας.(photo video)

Σε ένα δυνατό ποδοσφαιρικό ματς με πολλές διαμαρτυρίες στο γήπεδο Π. Νικολαΐδης, το Ικόνιο κατάφερε να κερδίσει την ΑΕ Νίκαιας με σκορ 2-1, αρπάζοντας έτσι τους τρεις πολύτιμους βαθμούς στο πλαίσιο του πρωταθλήματος.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 31ο λεπτό με ένα υπέροχο γκολ από τον Τσιρίδη. Πριν την διακοπη η Νίκαια φωνάζει για γκολ που δεν μετρήθηκε λανθασμένα. Σύμφωνα με τους γηπεδούχους, το σουτ του Μπόγρη πέρασε τη γραμμή του τέρματος πριν απομακρυνθεί από τον αμυντικό του Ικονίου, καθιστώντας αυτή την απόφαση του διαιτητή αμφισβητήσιμη.

Στο δεύτερο μέρος, η ομάδα του Μάνου Λαδικού κατάφερε να βρει το δεύτερο γκολ με ένα εντυπωσιακό πλασέ από τον Χονδρουδάκη Γ. στο 55ο λεπτό. Οι Νικαιώτες μείωσαν σε 2-1 στο 76ο λεπτό με κεφαλιά του Παπαδόπουλου και πάλεψαν για την ισοφάριση μέχρι το τέλος, αλλά δεν κατάφεραν να ανατρέψουν το αποτέλεσμα.

Στο τέλος του αγώνα, ο ποδοσφαιριστής Μανώλης Δ. αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα για εξύβριση, προσθέτοντας ακόμα περισσότερη ένταση στο ήδη ταραγμένο κλίμα. Με αυτή τη νίκη, το Ικόνιο δείχνει την αντοχή και την ανταγωνιστικότητά του στο πρωτάθλημα της Α’ Ε.Π.Σ.Π., ενώ η ΑΕ Νίκαια πρέπει να ξανασκεφτεί τα επόμενα βήματά της.

Διαιτητές: Τζαγκαράκης Λ., Κωνσταντόπουλος Δ., Δαφερέρας Γ.

Παρατηρητής: Αντωνόπουλος Ι.

ΑΕ Νίκαιας: Τερεκανίδης, Παπαδάτος, Βοργιάς (65′ Ελευθεριάδης), Κουρούνης, Κατσικούρης (46′ Σταυράκογλου Δ.) Πασαμιχάλης Γ., Πασαμιχάλης Σ., Νέλα, Μπόγρης, Παπαδόπουλος, Πεκόφ

Νέο Ικόνιο Περάματος: Χιώτης, Παγώνης, Φρονιάδης, Κόντζογλου (80′ Μπαϊμπάκης), Σακάλογλου (60′ Ξένος), Κοντογεώργης, Θεοδώρου (46′ Λαγάνης), Μανώλης, Τσιρίδης (89′ Κουλλουράς), Χονδρουδάκης Γ., Παπαϊωάννου (89′ Σταυράκογλου Γ.)