Αυτοκτονία του Ολυμπιακού με τον Άρη στο 2 -2

Όλα έδειχναν στο Α ημίχρονο ότι ο Ολυμπιακός θα νικούσε τον Άρη με σαρωτικό σκορ. Μονότερμα τον Άρη σε ολο το Α ημίχρονο προηγήθηκε στο 36″ με τον Χουάνγκ πέρασε την μπάλα μέσα από ένα ομιλο παικτών με συρτό σουτ ξεγελώντας τον Σιαπάνη γιατί δεν έβλεπε την μπαλα έκανε το νόημα στα μάτια του.

Πριν από το γκολ ο Ολυμπιακός έχει χάσει 3 με 4 ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ με τον Κανός που έκανε τα μαγικά του από αριστερά με την συνεργασία του μαέστρου Φορτούνη και του Μπιέλ. που έχασε κι αυτός ευκαιρίες. Στο 42″ αποχώρησε ο Κανός που είχε κάνει άνω κάτω την άμυνα του Αρη και τον αντικατέστησε ο Μασούρας. Το ημίχρονο τελειώνει με 17- 2 τελικές για τον Ολυμπιακό .

Β ημίχρονο στο 52″ ο Φορτούνης με κόρνερ σημαδεύει το κεφάλι του Παπασταθόπουλο και με πλασαριστή κεφαλιά ξεγελάει τον Σιαπάνη για το 2 – 0 του Ολυμπιακού.
Από το 55″ που τραυματίστηκε ο Μπα και τον αντικατέστησε ο Ρέτσος και στο 70″ κάνει το τραγικό λάθος ο Ρέτσος κλέβει την μπάλα ο Χουάν Ιτούρμπο αποκρούει προς στιγμήν ο Πασχαλάκης ξανακερδίζει την μπάλα και κάνει από κοντά το 2 -1 για τον Άρη και το ματς γίνεται ροντέο η μπάλα πήγαινε πάνω – κάτω .Στο 73″ ο Μίτσελ έχει πελαγώσει κάνει άστοχες 3 αλλαγές και αφήνει (διαβάστε αν είναι δυνατόν) την ομάδα χωρίς κανένα επιτελικό παίκτη και χωρίς σεντερ φορ. Βγαίνουν έξω Φορτούνης, Μπακαμπού, Χουάνγκ. Και μπαίνουν Εμβιλά, Σαμασέκου, Γκαρι Ροντρίγκες. Σε 8″ ο Άρης ισοφαρίζει σε 2 -2 σε μια παράλληλη σέντρα ξυραφιά ο Καμάτσο από κοντά δεν δυσκολεύτηκε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Τα μοιραία λάθη του Μίτσελ φτάνουν στα όρια ενος ερασιτέχνη προπονητή . Έχει στον πάγκο τον Βαλμπουενά για επιτελικό και τον Ελ Αραμπί για σεντε φορ και δεν βάζει κανεναν. Παλεύει να κάνει το 3 -2 με δυο αμυντικά χαφ τον Κασάμι επιθετικό χαφ και 3 ακραίους Μασούρα, Ροντρίγκες, Μπιέλ, αλλάζοντας συνεχώς το ρόλο του σέντερ φορ. Ο Ολυμπιακός έχασε την ευκαιρία να πλησιάσει απο ΑΕΚ και Παναθηναικο στον ένα πόντο και τώρα είναι 3 βαθμού πίσω και από τους δύο αντιπάλους. Την Τετάρτη ο Ολυμπιακός υποδέχεται τον ΠΑΟΚ στο καραϊσκάκη

Με την λήξη του αγώνος ο Ολυμπιακός αποδοκιμάστηκε έντονα από τη θύρα 7 και ειδικά ο Παναγιώτης Ρέτσος για το λάθος του στο 70″ και έβαλε τον Άρη μέσα στο παιχνίδι. Διακριθέντες Κώστας Φορτούνης MVP του αγώνος, Κανός μεγάλος εξτρεμ τυπου Ποντένσε, Μπιέλ, Χουάνγκ, Παπασταθόπουλος.

Το χαρακτηριστικό του Άρη στα τελευταία του παιχνίδια ήταν ότι πίεζε ψηλά και κατάφερνε να σκοράρει. Απόψε ωστόσο μίλησε ο «νόμος» του Καραϊσκάκη, με τον Ολυμπιακό να βγαίνει φουριόζος από τα αποδυτήρια και να «σφυροκοπά» τον Μάριο Σιαμπάνη. Αρχικά τον χορό έσυρε ο Σέρτζι Κανός που έκανε άνω – κάτω την άμυνα της ομάδας του Τόλη Τερζή, ακολούθησαν στον ρυθμό του οι Χουάνγκ και Φορτούνης και σειρά πήραν στη συνέχεια οι Ρέαμπτσιουκ, Ροντινέι και Κασάμι. Μόλις στο 4’ ο Κανός έχασε μία τεράστια ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ και ακολούθησαν ο «κεραυνός» του Χουάνγκ στο 9’ που έδιωξε ο Σιαμπάνης σε κόρνερ, η κεφαλιά του Κασάμι στο 21’ (πάλι ο Σιαμπάνης είπε «όχι»), το σωτήριο τάκλιν του Πίρσμαν στο πλασέ του Μπιέλ (22’), το σουτ του Μπακαμπού στο 26’, το αδύναμο πλασέ του Κανός στο 29’ από εξαιρετική θέση και το πλασέ στην κίνηση του Μπιέλ στο 33’ που κατέληξε άουτ. Ήταν ένα ημίχρονο καταιγιστικό για τον Ολυμπιακό απέναντι σε έναν Άρη που δεν είχε να επιδείξει τίποτα, έχοντας ζωηρό μόνο τον Χριστοδουλόπουλο. Τελικά η πίεση καρποφόρησε στο 36’ με την εξαιρετική έμπνευση του Χουάνγκ να περάσει με σουτ την μπάλα από το… μάτι της βελόνας και να αφήσει άγαλμα τον Σιαμπάνη για το 1-0. Στα τελευταία λεπτά, ωστόσο, τα πράγματα δεν εξελίχθηκαν όπως θα ήθελε ο Μίτσελ, καθώς ο Κανός χτύπησε στο γόνατο και ξέσπασε σε κλάματα, «παγώνοντας» όλο το Καραϊσκάκη. Δικαίως ο Ολυμπιακός προηγήθηκε στο ημίχρονο, αλλά αδίκως δεν πήγε στα αποδυτήρια με μεγαλύτερο σκορ.

ΤΕΤΟΙΑ ΕΠΙΠΟΛΑΙΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΛΑΘΗ ΟΥΤΕ ΣΤΑ… ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΑ

O Ολυμπιακός στο δεύτερο ημίχρονο δεν ήταν τόσο πιεστικός, αλλά κατάφερε με τον Παπασταθόπουλο στο 52’ να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του και να κάνει πιο εύκολη τη ζωή των Πειραιωτών (σ.σ. ένα λεπτό νωρίτερα είχε προηγηθεί και δοκάρι του Μπράμπετς για λογαριασμό του Ολυμπιακού). Αμ δε… Λίγο η κόπωση (κυρίως του Χουάνγκ) και πολύ περισσότερα τα επιπόλαια λάθη που δεν γίνονται ούτε σε… ερασιτεχνικά, ο Ολυμπιακός βρέθηκε στο τέλος να χάνει τους βαθμούς μέσα από τα χέρια του, καθώς ο Άρης ισοφάρισε σε 2-2! Αρχικά ο Μίτσελ αποφάσισε να κάνει μαζεμένες αλλαγές, αμέσως μετά το τραγικό λάθος του Ρέτσου από το οποίο προήλθε η μείωσε του σκορ του Ιτούρμπε. Έβγαλε ορθώς τον Χουάνγκ γιατί του είχαν βγει τα συκώτια, αλλά αποφάσισε να βγάλει και τους Μπακαμπού, Φορτούνη, βάζοντας μέσα τους Γκάρι, Εμβιλά και Σαμασέκου και παίζοντας χωρίς κανονικό φορ για πάνω από 20 λεπτά! Ο Ελ Αραμπί έμεινε στον πάγκο, ο Μασούρας και ο Μπιέλ άλλαζαν ρόλους μπροστά και έκαναν τον σέντερ φορ και ο Κασάμι είχε τον ρόλο του Φορτούνη. Το γκολ του Καμάτσο στο 81’ ήταν η «τιμωρία» για τον Ολυμπιακό σε μία βραδιά που θεωρούσε ότι είχε τελειώσει στο 2-0 και οι συγκεκριμένες κινήσεις από πλευράς Μίτσελ έδειχναν ότι κάπου είχε χάσει το μυαλό του. Προφανώς και τα περισσότερα βέλη θα στραφούν στον Ρέτσο που έβαλε στο παιχνίδι τον Άρη, αλλά και οι κινήσεις από τον πάγκο αποδείχθηκαν αναποτελεσματικές και… τζούφιες!