ΑΕΚ- Ολυμπιακός 1-1 σε ματς για κλάματα Δείτε(φωτό)(βίντεο)

Ίσως το χειρότερο ντέρμπι μεταξύ ΑΕΚ- Ολυμπιακού όλων των εποχών.

Αν ήταν με κόσμο το ντέρμπι με εισιτήρια κανονικά οι θεατές θα έπρεπε να πάρουν τα χρήματα τους πίσω. Ειδικά στο πρώτο ημίχρονο έγιναν μόλις δύο φάσεις. Η πρώτη στο 18″ σε καρφωτή κεφαλιά Ελ Αραμπί στην αριστερή γωνία του Τσιτώτα απέκρουσε σε κόρνερ. Η επόμενη φάση που είδαμε εμείς τα τηλεθεατόπουλα έγινε στο 35″ ο Γκαρσία από κόρνερ έβαλε στόχο να το βάλει απευθείας από το κόρνερ ( μπορεί να τον έμαθε ο Νεστορίδης) όμως ο Εμβιλά απέκρουσε πάνω στην γραμμή με κεφαλιά.

Ένας Ολυμπιακός να μην έχει πιάσει ρυθμό σε όλο το πρώτο ημίχρονο,δεν υπήρχε παίκτης για να οργανώσει μια επίθεση της προκοπής ο Τιάγκο Σίλβα ήταν σε άλλο γήπεδο, ο Καμαρά με τον Φορτούνη ήταν στο πάγκο και παρακολουθούσαν μάλιστα ο Φορτούνης είχε σηκωθεί για προθέρμανση από το 35″ Λάθη επί λαθών στο γήπεδο και από τις δυο ομάδες το ημίχρονο είχε χαθεί και από τις δυο ομάδες.

Β ημίχρονο ο Μάρτινς ξεκίνησε με δυο αλλαγές βγήκαν Τιάγκο Σίλβα και Μασούρας και μπήκαν στο 46″ Φορτούνης και Καμαρά. Αμέσως φάνηκε η διαφορά άλλη ήταν η εικόνα του Ολυμπιακού πήρα τα πάνω τους και σε ένα 10λεπτο ήρθε το γκολ στο 55″ από οργανωμένη επίθεση του Ολυμπιακού ο Φορτούνης από δεξιά με άψογο κοντρόλ σηκώνει το κεφάλι του σταματημένος και βλέπει τον  Μπουχαλάκη αμαρκάριστο πάνω στη μεγάλη περιοχή στο κέντρο πάσα ακριβείας, και ο Κρητικός υπέροχη ασίστ στον Βρουσάϊ   από κανονική θέση πλασάροντας ιδανικά τον Τσιτώτα 0-1.

Και εκεί που λέγαμε ότι ο Ολυμπιακός βρήκε το ρυθμό του να βάλει και το 2ο γκολ η ΑΕΚ παίζει πιο δυνατά και ψυχωμένα γιατί τα παίζει όλα για όλα αν έχανε απόψε θα έλεγε αντίο πρωτάθλημα με 9 βαθμούς πίσω.

Έτσι ο Ολυμπιακός οπισθοχώρησε συν τα συνεχόμενα λάθη στην άμυνα, στο 79″ ήρθε και το γκολ της ισοφάρισης, σε ένα κόρνερ από τον Γκαρσία, ο “κοντός” Σιμόες πήρε την κεφαλιά από τους Εμβιλά και  Σισέ από την μικρή περιοχή και δεξιά για τον Σα, που παρακολουθούσε την μπάλα να δούμε που θα πάει χωρίς να κάνει έξοδο, 1-1 Ο Σα προς τιμήν του σήκωσε τα χέρια του αναγνώρισε το λάθος του ζητώντας συγγνώμη από τους συμπαίκτες του.

Άλλη κριτική δεν θα κάνω δεν αντέχει σε κριτική ο σημερινός Ολυμπιακός θα βάλω τον Βρουσάϊ με Φορτούνη και Μπουχαλάκη που συμμετείχαν στην υπέροχη φάση του 55″ που έκαναν το 0-1,  και ο “αόμματος” λάινσμαν σήκωσε και τη σημαία για οφσάΙντ, ευτυχώς που υπήρχε το VAR.

Ο Πέδρο Μαρτίνς άκουσα να λέει για την κακή εικόνα του Ολυμπιακού έφταιγε ο κακός αγωνιστικός χώρος του γηπέδου. κ. Μαρτίνς της Λαμίας το γήπεδο που ήταν χωράφι, (το είπε και ο ηγέτης του Ολυμπιακού κ.Μαρινάκης.)  συν την βροχή ο Ολυμπιακός έπαιξε ποδόσφαιρο υψηλών προδιαγραφών και νίκησε 0 – 6. Γιατί σήμερα δεν μπορούσαν οι παίκτες να αλλάξουν την μπάλα μεταξύ τους και πουλούσαν την μπάλα στην ΑΕΚ, αυτό να μας εξηγήσετε.

Πάμε να δούμε και τις υπόλοιπες φάσεις του ντέρμπι

Στο 36’ ο Σιμόες έκανε αντιαθλητικό μαρκάρισμα πάνω στον Τιάγκο, είδε όμως μόνο την κίτρινη κάρτα.

Ο Καρέρα άλλαξε επιθετικό με τον Ολιβέϊρα να παίρνει την θέση του Ανσαριφάρντ.

Στο 52’ σε μία οργανωμένη επιθετική ενέργεια που ξεκίνησε από τον Φορτούνη, με τον Βρουσάϊ στην συνέχεια να πατάει στον Εμβιλά, η σέντρα του βρήκε τον Ελ Αραμπί, όμως το σουτ του Μαροκινού έφυγε άουτ.

Στο 63’ σουτ του Κρίστιτσιτς έφυγε άουτ, ενώ ίδια κατάληξη είχε κεφαλιά του Νεντελτσιάρου στο 66’.

Στο 67’ πάσα του Φορτούνη για τον Χολέμπας, αυτός με τη μία το γέμισμα, προβολή του Ελ Αραμπί δεν μπόρεσε να πιάσει καλά το σουτ, στην συνέχεια της φάσης, φαλτσαριστό σουτ του Φορτούνη, άουτ.

Στο 69’ σουτ του Μάνταλου, έδιωξε σε κόρνερ ο Σα.

Στο 83’ χαλαρό πλασέ του Φορτούνη, που επιχείρησε να βρει τον επερχόμενο Ραντζέλοβιτς, μπλόκαρε ο Τσιντώτας.

Στο 89’ σωστά ακυρώθηκε γκολ του Ελ Αραμπί ως οφσάϊντ.

Στο 90′ γύρισμα του Γκαρσία στο ύψος του πέναλτι, αμαρκάριστος ο Τάνκοβιτς έκανε άτσαλο σουτ, άουτ.

Στο 93′ μετά από εκτέλεση κόρνερ του Φορτούνη, κεφαλιά του Εμβιλά, έδιωξε ο Τσιντώτας.

Κίτρινες: Σιμόες, Κρίστιτσιτς

ΑΕΚ: Τσιντώτας, Μπακάκης (70’ Παουλίνιο), Νεντελτσιάρου, Τσιγκρίνσκι, Λόπες (86’ Ινσούα), Κρίστισιτς (70’ Σάκχοφ), Σιμόες, Γκαρσία, Μάνταλος, Λιβάγια (70’ Τάνκοβιτς), Ανσαριφάρντ (46’ Ολιβέϊρα).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Σα, Σεμέδο, Σισέ, Ραφίνια, Χολέμπας, Εμβιλά, Μπουχαλάκης, Τιάγκο Σίλβα (46’ Καμαρά), Μασούρας (46’ Φορτούνης), Βρουσάϊ (82’ Ραντζέλοβιτς), Ελ Αραμπί.