Αδίκησε τον εαυτό του ο Ολυμπιακός, ήττα 4-0 από την Αϊντχόφεν

ÐÑÏÅÔÏÉÌÁÓÉÁ ÔÏÕ ÏËÕÌÐÉÁÊÏÕ ÓÔÇÍ ÏËËÁÍÄÉÁ / ÖÉËÉÊÏ / ÁÉÍÔ×ÏÂÅÍ - ÏÓÖÐ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: LATO KLODIAN / EUROKINISSI)

Μέχρι το 67ο λεπτό ο Ολυμπιακός έδειχνε να κοντράρει στα ίσα την πρωταθλήτρια Ολλανδίας Αϊντχόφεν. Μετά το 1-0 του Ντε Γιονγκ όμως, κατέρρευσε πλήρως, προδόθηκε από τα ατομικά λάθη των παικτών του και ηττήθηκε με το βαρύ 4-0 αδικώντας πλήρως τον εαυτό του. Τέσσερα τέρματα σε διάστημα 11 λεπτών έβαλαν οι Ολλανδοί.

Μπορεί το σκορ να είναι ευρύ και κάποιοι να φέρνουν στο μυαλό τους το ματς με την Γκενκ όμως οι Ερυθρόλευκοι σήμερα έδειξαν αισθητά βελτιωμένο πρόσωπο. Είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, ήταν σχεδόν άψογοι ανασταλτικά στο πρώτο ημίχρονο, είχαν δοκάρι και κάποιες πολύ αξιόλογες ευκαιρίες για γκολ, ωστόσο από την στιγμή που βρέθηκαν πίσω στο σκορ κατέρρευσαν σαν… πύργος από τραπουλόχαρτα.

Ο Πέδρο Μαρτίνς παρέταξε την ομάδα στο κλασσικό πια 4-2-3-1. Οι πρώτες ευκαιρίες στο ματς ήταν Ερυθρόλευκες, με τον