Αμπελακιακός-Ηρακλής Νίκαιας 1-0: Πρώτο τρίποντο με υπογραφή Ζώτο

Την πρώτη του νίκη πήρε ο Αμπελακιακός ο οποίος κατάφερε να κάμψει την αντίσταση του Ηρακλή Νίκαιας με 1-0. Σκόρερ του αγώνα ήταν ο Γκέρκι Ζώτο στο 42ο λεπτό, ο οποίος στη συνέχεια έχασε και πέναλτι.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα τον αγώνα, έχοντας δοκάρι με τον Σεβάι στο 10ο λεπτό. Παρ’ όλα αυτά, ο Αμπελακιακός ήταν αυτός πήρε προβάδισμα στο σκορ με τον Ζώτο λίγο πριν κλείσει το ημίχρονο.

Στο δεύτερο ημίχρονο σημειώθηκαν δύο αποβολές, μία για κάθε ομάδα, με τους Σταμάτη (52′) και Μπόυτση (δεύτερη κίτρινη στο 75′) να παίρνουν νωρίτερα τον δρόμο για τα αποδυτήρια.

Στο 81ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Αμπελακιακός είχε την ευκαιρία να κάνει δύο τα τέρματα, αλλά το πέναλτι που εκτέλεσε ο Ζώτο, αποκρούστηκε από τον Κατσικώστα.

Τίποτα δεν άλλαξε στα εναπομείναντα λεπτά, με τον Αμπελακιακό να παίρνει ένα σημαντικό τρίποντο και τον Ηρακλή Νίκαιας να φεύγει με άδεια χέρια, παρά την καλή του εμφάνιση.

Αμπελακιακός (Θανάσης Αλαΐσκα): Καρνέσης, Σίνης (50’ Μπούζι), Ιλάνογλου (65’ Παπαϊσιδώρου), Χαλούλος, Μάρα, Μπούτσης, Ζώτο Κ., Σγούρδας, Κοχλιώτης, Ζώτο Γ., Σταφσουλάι.

Ηρακλής Νίκαιας (Διονύσης Κατραμάδος): Κατσικώστας, Βατίδης (76’ Ασπραδάκης), Κλώντζας, Λοκόσης, Σαμπρίκης (19’ λ.τρ Διαγκόζης), Δρούζας, Ντομπρίν (76’ Μπέσι), Χριστοδούλου, Σταμάτης, Σεβάι, Μπόγρης.