Παναθηναϊκός νίκησε τον Αστέρα Τρίπολης και επέστρεψε στις νίκες

Μόλις τρεις ημέρες μετά την εντός έδρας ήττα από την ΑΕΚ, ο Παναθηναϊκός ανέκαμψε πλήρως, επικράτησε (4-1) του Αστέρα στην Τρίπολη για πρώτη φορά μετά από έξι χρόνια και πέτυχε την τέταρτη φετινή του νίκη, ανεβαίνοντας εκ νέου στην 3η θέση.

Ο αγώνας

Οι “πράσινοι” προηγήθηκαν μόλις στο 5ο λεπτό, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Μλαντένοβιτς η μπάλα… κόντραρε στον Αράο και κατέληξε στα δίχτυα.

Η απάντηση ήρθε… αμέσως, μιας και δύο λεπτά αργότερα, ο Καλτσάς έπιασε κεφαλιά και νίκησε τον… ακίνητο Λοντίγκιν για το 1-1.

Ο ρυθμός στη συνέχεια έπεσε, με τον Παναθηναϊκό να επιχειρεί να πάρει τον έλεγχο, φέρνοντας το ματς στα μέτρα του.

Το “τριφύλλι” ευτύχησε να προηγηθεί εκ νέου στο 32′.

Ο Παλάσιος έβγαλε μία εξαιρετική σέντρα από τα δεξιά, βρήκε τον Βέρμπιτς στο δεύτερο δοκάρι, με τον Σλοβένο να σκοράρει.

Η ομάδα της Αθήνας άγγιξε και το τρίτο γκολ, μιας και πήρε πέναλτι με τον Κώτσιρα λίγο πριν το φινάλε του ημιχρόνου.

Ο Σπόραρ ανέλαβε την εκτέλεση, αλλά νικήθηκε από τον Παπαδόπουλο.

Στο… ριμπάουντ, ο διεθνής φορ έκανε ένα τρομερό γυριστό, όμως ο Έλληνας πορτιέρε ολοκλήρωσε μια απίθανη διπλή επέμβαση.

Οι παίκτες του Γιοβάνοβιτς διατήρησαν την ίδια εικόνα και στο δεύτερο ημίχρονο.

Στο 55′ ο Μλαντένοβιτς εξαπέλυσε ένα τρομερό σουτ από τα αριστερά και ανάγκασε τον Παπαδόπουλο σε νέα μεγάλη επέμβαση.

Από το 60ο λεπτό κι έπειτα, ο Αστέρας άρχισε να… παίρνει μέτρα στον αγωνιστικό χώρο.

Οι γηπεδούχοι άρχισαν να πιέζουν, ψάχνοντας το γκολ της ισοφάρισης.

Εν τέλει δεν τα κατάφερε, κάτι που έκαναν οι φιλοξενούμενοι στο 80′.

Ο Τζούρισιτς κέρδισε πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Ιωαννίδης για το 3-1.

Ο Έλληνας επιθετικός πέτυχε ακόμα ένα τέρμα, αυτή τη φορά στο 87′, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ.

Ο Τσέριν έβγαλε μία προωθημένη μπαλιά στα αριστερά, ο Παπαδόπουλος έκανε λανθασμένη έξοδο, ο 24χρονος φορ τον είδε μακριά από την εστία και πλάσαρε υποδειγματικά από τα 30+ μέτρα για να… τελειώσει το ματς.

ΓΚΟΛ: 7′ Καλτσάς – 5′ Αράο, 32′ Βέρμπιτς, 80′ (πεν.), 87′ Ιωαννίδης

Κίτρινες: 35′ Άλβαρες, 51′ Χριστόπουλος, 79′ Καρμόνα – 66′ Μλαντένοβιτς

Αστέρας Τρίπολης (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Καρμόνα, Άλβαρες, Καστάνιο, Χριστόπουλος, Γκρόζντανιτς (61′ Σουρλής), Μουνάφο (76′ Ντιαρά), Ρεγκίς, Μπαρτόλο (77′ Ζουγλής), Καλτσάς, Μιριτέγιο (61′ Μάντζης)

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Λοντίγκιν, Κώτσιρας, Πάλμερ-Μπράουν (46′ Σχένκεφελντ), Γεντβάι (84′ Πέρεθ), Μλαντένοβιτς, Τσέριν, Αράο, Τζούρισιτς, Βέρμπιτς (66′ Μαντσίνι), Παλάσιος (74′ Βιλένα), Σπόραρ (73′ Ιωαννίδης)