Tο Μαυροβούνιο καθάρισε το Μεξικό και πάει για τελικό

Η Λιθουανία επικράτησε του Μεξικού με 96-66 και βάζει πλώρη για την κατάκτηση της πρώτης θέσης. Η “χώρα του μπάσκετ” είναι μια από τις υποψήφιες αντιπάλους της Εθνικής μας ομάδας στην δεύτερη φάση του Mundobasket.

Το Μεξικό έπρεπε να είναι πιο μαχητικό για να περάσει πάνω από την Λιθουανία. Σε αρκετά διαστήματα του αγώνα δεν μπορούσαν να φτάσουν κοντά στο καλάθι, καθώς το δίδυμο Βαλαντσιούνας-Μοντεγιούνας ήταν ανίκητο. Από την πρώτη περίοδο, η ομάδα του Μακσβίτης πήρε μια διαφορά 15 πόντων, χωρίς τους Μεξικάνους να αντιδρούν στα συνεχόμενα “high-low” της χώρας από την Βαλτική. Οι 19 πόντοι διαφοράς (53-34) ήταν μια επίδειξη δύναμης των Λιθουανών στο παρκέ με τον Γιοκουμπάιτης να έχει τα “κλειδιά” στο σκοράρισμα και τον Γιόνας Βάντσιούνας να είναι ηγέτης στην άμυνας.

Ο Μπονίλα και ο Χιρόν είχαν 14 και 13 αντίστοιχα, βοηθώντας τους συμπαίκτες τους, ώστε να μην ξεφύγει η διαφορά στο πρώτο ημίχρονο. Μάταια όμως, διότι η διαφορά καθόλη την διάρκεια του παιχνιδιού δεν έπεσε κάτω από τους 15 πόντους, κάνοντας πλήρες “rotation” και με τους 12 παίκτες. Ο επόμενος αντίπαλος της Λιθουανίας είναι το Μαυροβούνιο, καθώς είναι ο αγώνας που θα κρίνει την πρωτιά στον όμιλο και πιθανώς τον επόμενο αντίπαλο της εθνικής ομάδας.