Τον γονάτισε ο Ολυμπιακός τον ΠΑΟΚ μέσα στο Μελίνα Μερκούρη

Έσπασαν… καρδιές στο Κλειστό Γυμναστήριο Ρέντη “Μελίνα Μερκούρη”, με τον ΠΑΟΚ να παίρνει τα δύο πρώτα σετ, αλλά ο Ολυμπιακός έβγαλε αντίδραση, έκανε την ολική ανατροπή και νίκησε με 3-2, κάνοντας το 2-1 στη σειρά των τελικών της Volley League.

Ο Ολυμπιακός αν και βρέθηκε να χάνει με 2-0 από τον ΠΑΟΚ, έκανε τη μεγάλη ανατροπή και με 3-2 έκανε το 2-1 στη σειρά των τελικών της Volley League, παίρνοντας προβάδισμα για την υπόθεση του τίτλου του πρωταθλητή.

Οι δύο ομάδες ανανεώνουν το ραντεβού τους για την Παρασκευή στο Παλατάκι (28/4, 19:15, ΕΡΤ3).

O AΓΩΝΑΣ

Ο Ιντάλγκο με πλασέ έκανε το 1-0 στο ξεκίνημα του παιχνιδιού, με τον ΠΑΟΚ να απαντάει και να παίρνει το προβάδισμα με 2-1 με επίθεση του Ράπτη και άσο του Βουλκίδη. Σερβίς άουτ από τον Βουλκίδη στη συνέχεια, με τους Πειραιώτες να κρύβουν όσο περισσότερο μπορούν τον Ιντάλγκο, με τον Τζιάβρα να παίρνει περισσότερο χώρο στην υποδοχή.

Ο Ντεν Ντρις με δύο συνεχόμενους πόντους έκανε το 4-2 για τους φιλοξενούμενους.

Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 4-4, με λάθος σερβίς του Ντεν Ντρις και άσο του Ιντάλγκο και το ματς ήταν ντέρμπι.

Ο “Δικέφαλος του Βορρά” πάτησε… γκάζι και προηγήθηκε με 13-9, που ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά στο παιχνίδι μέχρι εκείνη την ώρα.

Ο Ολυμπιακός είχε προβλήματα στην υποδοχή, κάτι που είχε εγκλωβίσει τον Τράβιτσα.

Ο πασαδόρος των “ερυθρόλευκων” έπαιζε μόνιμα από τα άκρα και αυτό είχε κάνει προβλέψιμη την ανάπτυξη του παιχνιδιού.

Ο ΠΑΟΚ είχε καταφέρει να είναι μπροστά στο σκορ (14-11) λόγω του μπλοκ, αλλά και της καλής του άμυνας.

Εκεί που οι φιλοξενούμενοι έδειχναν να έχουν το πάνω χέρι, οι Πειραιώτες αντέδρασαν και μείωσαν στον πόντο (19-18).

Με άσο του Κουμεντάκη ο Ολυμπιακός μετά από ώρα πήρε προβάδισμα (26-25), αφού πρώτα “έσπασε” δύο σετ πόιντ που είχε ο ΠΑΟΚ. 24η (!) ισοπαλία στο παιχνίδι (32-32), σε ένα πραγματικό… θρίλερ!

Ο Βαν ντεν Ντρις έβγαλε άμυνα και μετά πήρε την επίθεση δίνοντας το πρώτο… δραματικό σετ στους “ασπρόμαυρους” (32-34).

Ο ΠΑΟΚ… μπήκε φουριόζος στο δεύτερο σετ και προηγήθηκε με 6-2, αλλά ο Ολυμπιακός αντέδρασε άμεσα και με επί μέρους 7-2 πέρασε μπροστά στο σκορ (9-8).
Οι Πειραιώτες δεν μπορούσαν να σταματήσουν τον Βαν ντεν Ντρις, που έβαλε εκ νέου μπροστά τους “ασπρόμαυρους” (14-13).
Και στο 2ο σετ είχαμε συνεχόμενες ισοπαλίες (17-17), μετά το αρχικό +4 του ‘Δικέφαλου”. Ο ΠΑΟΚ ενώ έχανε με 18-17 έβγαλε αντίδραση και με έξι συνεχόμενους πόντους το γύρισε σε 23-18, παίρνοντας ισχυρό προβάδισμα στο δεύτερο σετ.
Με άστοχο σερβίς από τον Στερν έκλεισε το δεύτερο σετ και ο “Δικέφαλος του Βορρά” πήρε το προβάδισμα με 2-0.

Με 2-0 ξεκίνησε ο ΠΑΟΚ το τρίτο σετ, αλλά με ένα λάθος του Βουλκίδη και έναν πόντο του Κουμεντάκη ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 2-2.

Οι Πειραιώτες έφτασαν στο +5 (13-8) και είχαν το μομέντουμ υπέρ τους, θέλοντας να βγάλουν αντίδραση και να μειώσουν.

Ο Κουμεντάκης ήταν αυτός που… τραβούσε τους Πειραιώτες, από την στιγμή που οι Στερν και Ιντάλγκο δεν ήταν σε καλή μέρα.

Καλύτερος στο σετ αυτό ο Ολυμπιακός, που πήρε προβάδισμα 5 πόντων (20-15). Με πλασέ του Ιντάλγκο, οι Πειραιώτες “σφράγισαν” την κατάκτηση του τρίτου σετ και μείωσαν σε 2-1.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πιο δυνατά και το τέταρτο σετ, παίρνοντας προβάδισμα έξι πόντων (8-3).

Ο Παπαγγελόπουλος ήταν το… κλειδί για την αντίδραση των Πειραιωτών στα δύο τελευταία σετ, με τον Στερν να ανεβάζει την απόδοσή του και να δίνει σημαντικές βοήθειες.

Σταθερά μπροστά οι “ερυθρόλευκοι”, που με το 21-16 έκαναν βήμα… ισοφάρισης.

Ο Ράπτης με άλλον έναν άσο στο παιχνίδι μείωσε σε 23-21, αλλά με δύο πόντους από Ιντάλγκο και Στερν ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 2-2, στέλνοντας τον τρίτο τελικό στο τάι μπρέικ.

Η είσοδος του Παπαγγελόπουλου, η άνοδος του Κουμεντάκη, αλλά και του Στερν και η… πτώση του Ράπτη έκαναν το 2-2 για τον Ολυμπιακό, που ξεκίνησε φουριόζος στο τάι μπρέικ (4-0).

ΠΑΟΚ έβγαλε αντίδραση και μείωσε στον πόντο (9-8), βρίσκοντας ξανά τον ρυθμό του. Ο Στερν με άσο έκανε το 11-8 για τους Πειραιώτες και ο Ιντάλγο με εντυπωσιακό άσο έγραψε το 13-9.

Οι “ερυθρόλευκοι” έκαναν το 15-11 και έφτασαν σε μια ολική ανατροπή, παίρνοντας προβάδισμα τίτλου!

Τα σετ: 32-34, 20-25, 25-21, 25-21, 15-11.